lampy pokojowe

Jak wybrać lampy do pokoju

Wybór oświetlenia do pokoju wymaga, aby uwzględnić wiele aspektów. Wybierając lampy do pokoju najczęściej kierujemy się jego przeznaczeniem, zaś wybór lamp ograniczamy jedynie do wyboru lampy sufitowej. Tymczasem dobre oświetlenie, w którego składzie znają się zarówno klasyczne lampy pokojowe, jak i kinkiety, lampy stojące oraz lampy stołowe, nie tylko zapewni optymalną ilość światła w pokoju, ale również uzupełni aranżację wnętrza.

Jakie lampy do pokoju oferują producenci


Większość producentów pod pojęciem lamp pokojowych rozumie żyrandole i lampy wiszące. Tymczasem oświetlenie każdego pokoju, w tym salonu czy pokoju dziennego, wymaga zastosowania dodatkowych źródeł światła. Lampa stojąca przyda się, gdy domownicy lubią czytać, natomiast dodatkowy kinkiet, dający mniej intensywne światło, czy dodatkowa lampa umieszczona w okolicy telewizora korzystnie działają na wzrok, narażony na nadmierne przeciążenie w czasie wielogodzinnych maratonów telewizyjnych. Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem wielu źródeł światła do jednego pomieszczenia jest również oszczędność. Nie zawsze w pokoju musi być zapalona lampa pokojowa, umieszczona pod sufitem, w której zamontowano np. 6 żarówek. Częściej przydają się lampy stojące czy kinkiety, a nawet plafony, które wykorzystywane są do konkretnych czynności, oświetlając wskazaną powierzchnię w pokoju.

Style oświetlenia pokojowego


Wybierając lampę pokojową można się zdecydować na różne rodzaje lamp, które będą wykonane w różnych stylach. Dużą popularnością cieszą się lampy pokojowe – lampykemar.pl o prostych kształtach, dające dużo jasnego światła. Takie mogą być płaskie plafony i kinkiety o geometrycznych kloszach, niewiele większych od zainstalowanej wewnątrz nich żarówki. Proste klosze mogą stanowić wykończenie lamp stojących czy żyrandoli, jednak w tym przypadku projektanci sięgają po dodatkowe elementy, których zadaniem jest uatrakcyjnienie formy lampy. Z tego powodu gładkie klosze o walcowatym kształcie bardzo często są ozdobione dodatkowymi kompozycjami z elementów metalowych czy kryształów. Nadal jednak najpopularniejsze są lampy do pokoju, dające jasne światło. Co ciekawe w nowoczesnych wnętrzach obecne są już lampy wiszące czy też kinkiety, wykonane z tworzywa sztucznego w jaskrawych odcieniach. Takie lampy powinny być wybieranie dosyć rozważnie właśnie ze względu na kolor obudowy – zbyt dużo kolorowych akcentów w stonowanej kolorystyce nowoczesnego wnętrza może wprowadzać dodatkowy chaos.

Wybierając różne rodzaje lamp warto również rozważyć wykorzystywane źródła światła – zamiast tradycyjnych żarówek lepsze są świetlówki energooszczędne.