O czym należy pamiętać, decydując się na plac zabaw budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to program, z którego z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Nie ma się czemu dziwić. W końcu to dobry sposób, by w okolicy powstawały przydatne mieszkańcom inwestycje, jak chociażby plac zabaw, siłownie plenerowe czy parkingi. O czy należy pamiętać, decydując się na tego typu pomoc finansową?

Pilnuj terminów

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest przestrzeganie harmonogramów. Trzeba pilnować wszystkich terminów, by inwestycja była zrealizowana. Jeśli spóźnimy się z dostarczeniem dokumentów choćby o jeden dzień, kolejna szansa na to, by w naszej okolicy powstał plac zabaw pojawi się dopiero w kolejne edycji budżetu obywatelskiego. Z tego właśnie powodu trzeba wszystko dokładnie śledzić. To bardzo ważne. Choć plac zabaw budżet obywatelski z roku na rok zyskuje na popularności, to jednak z jego realizacją bywa już bardzo różnie. Często brakuje nam zapału, by wszystkiego dopilnować. Nie mamy czasu, by pamiętać o wielu sprawach i często zapominamy, że termin złożenia wniosku na plac zabaw budżet obywatelski jest tuż-tuż.

Bądź na bieżąca ze wszystkimi informacjami

Ważne jest, by na bieżąco śledzić wszystkie ważne informacje na temat budżetu obywatelskiego. Pojawiają się one na stronie internetowej urzędu miasta lub gminy, ale nie tylko. Są także w punkcie informacji miasta. Trzeba się z nimi wszystkim zapoznawać by być na bieżąco. Znajdziemy tam dane dotyczące wysokości kwoty, jaka będzie przeznaczona na inwestycja, a także na temat tego ile przedsięwzięć będzie realizowanych ze środków budżetu obywatelskiego. Często zdarza się tak, że w większych miastach realizuje się kilka projektów, np. dla każdej z dzielnic. Z kolei w mniejszych gminach bardzo często wykonuje się tylko jedną inwestycję. Na stronie magistratu są też bardzo ważne dane dotyczące tego, jakie dokładnie dokumenty, oprócz wniosku, trzeba dostarczyć. W końcu pojawią się też aktualności dotyczące tego, jaki projekt zyskał największą ilość głosów i będzie zrealizowany.

Korzystaj pomocy firm zewnętrznych

Ważne jest także, by korzystać z pomocy firm zewnętrznych, które mogą nam bardzo pomóc. Przykładowo, jeśli chcemy, by z budżetu obywatelskiego powstał plac zabaw, można udać się do firmy, która wykonuje tego typu inwestycje. Jej pracownicy pomogą wykonać nam odpowiedni projekt dostosowany do wytycznych budżetu obywatelskiego, a także przygotują dokumenty w ten sposób, by nie zostały odrzucone ze względów formalnych. Warto zwrócić na to uwagę.