Podjazd do garażu: na co zwrócić uwagę przy jego budowie

podjazd do garażu

Budowa domu to spore przedsięwzięcie. Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Ważne są nie tylko prace związane wykonaniem samego budynku, jak odpowiednie okablowanie i dobór rozwiązania grzewczego. Warto zastanowić się nad otoczeniem i przygotowaniem odpowiedniego wjazdu do garażu.

Zadbaj o komfort

Wygoda i funkcjonalność to główne założenia, które powinny towarzyszyć podczas budowy domu. W końcu to inwestycja na wiele lat. Odpowiednio przygotowany podjazd do garażu jest niezwykle istotnym elementem. Z samochodu korzystamy praktycznie codziennie, dlatego ta kwestia jest ważna. Trzeba przygotować odpowiednie podłoże. Musi być wytrzymałe, ale jednocześnie estetycznie wyglądać. Powinno być równe. Zmienne warunki atmosferyczne, opady śniegu powodują, że wykonanie podjazdu musi być zrealizowane na najwyższym poziomie. Wszelkie nierówności znacznie utrudniają prace porządkowe związane np. z odgarnięciem śniegu. Podjazd do garażu
powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu kostkę brukową, która w zupełności wystarcza na prywatny użytek, ale już do większych inwestycji, jak np. hale czy magazyny takie rozwiązanie może być niewystarczające. Zdecydowanie lepszym pomysłem w takich sytuacjach jest wykorzystanie skał magmowych lub kwarcytów szczególnie odpornych na ścieranie. Trzeba też dobrać odpowiednią grubość podbudowy pod nawierzchnię. Standardowo stosuje się warstwę piasku o grubości około 10 cm, ale w miejscach szczególnie narażonym na obciążenia, np. w podjazdach dla tirów, konieczne jest dodatkowe wzmocnienie. W tym celu można wykorzystać mieszankę cementowo-piaskową, która jest znacznie wytrzymalsza.

Zwróć uwagę na funkcjonalność

Prawidłowe przygotowanie podjazdu jest najważniejsze, ale dobrze jest pomyśleć nad dodatkowymi udogodnieniami. Automatycznie opuszczana brama do garażu to spora wygoda. Za pomocą jednego przycisku na pilocie możemy wjechać do środka, oszczędzając przy tym czas i energię. To dobry pomysł szczególnie podczas niesprzyjające aury. Padający deszcz może zepsuć naszą fryzurę i garderobę. Tymczasem brak konieczności wysiadania z auta przy wyjeździe z domu znacznie ułatwia sprawę i zwiększa komfort. Trzeba tylko pamiętać, by wybierać sprawdzone mechanizmy i producentów, którzy długo istnieją na rynku.

Podjazd do garażu wykonany z wysokiej klasy komponentów i z zastosowaniem dodatkowych funkcjonalności jest ważny, bo ma nam służyć na lata. Dlatego jego wykonanie warto powierzyć specjalistom. Tylko solidne wykonanie gwarantuje długotrwałe korzystanie i brak zmartwień, że coś trzeba będzie naprawiać. Żeby znaleźć rzetelnego wykonawcę, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, jak długo działa na rynku i zobaczyć jego wcześniejsze realizacje. Dobrze jest poszperać w internecie, a w szczególności na stronach www, które są wizytówką firmy. Można także popytać się znajomych, którzy niedawno budowali podjazd do garażu, czy mogą nam kogoś polecić. Dobrze jest znaleźć wykonawcę, który działa kompleksowo – pomaga w przygotowaniu projektu, wykonuje prace ziemne i zajmuje się ułożeniem kostki. W ten sposób tracimy znacznie mniej czasu, bo wszystko załatwiamy w jednym miejscu. Nie trzeba szukać wielu przedsiębiorców i z każdym osobno się dogadywać. Wystarczy postawić na jedną firmę, która podejdzie do tematu kompleksowo. Poza tym zlecenie realizacji prac w jednym miejscu jest z reguły tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z usług różnych wykonawców.