Najbardziej wymagające – projekty placów zabaw

place zabaw

Praca projektanta jest niełatwa, ponieważ musi mieć on wenę zawsze, nie może powiedzieć, że dziś nie projektuje, bo ma zły dzień. Pomysłowość, kreatywności i oryginalność to chyba najważniejsze cechy, jakie powinna posiadać osoba, która podejmuje się bycia projektantem. Oprócz tego musi ona w dzisiejszych czasach na pewno posiadać umiejętności związane z obsługa programów graficznych, których jest na rynku bardzo wiele, a projektant powinien wiedzieć, który do czego i w jaki sposób wykorzystać. Inaczej jego praca nie ma sensu. Nie wystarczą już kartka i ołówek jak to bywało dawniej, choć te oczywiście również się przydają. Projektant musi też sobie doskonale zdawać sprawę z tego, że jego projekt jest kluczową częścią sukcesu, musio znać dokładne wytyczne, czyli dla kogo jest dany obiekt, czy dana rzecz przeznaczone, czemu dokładnie mają służyć, zamawiający musi nadać kierunek pracy projektantowi.

Projekt ukończony i projekt oceniony

Jednynm z najtrudniejszych zleceń, jak twierdzi większość projektantów jest zlecenie, którego efekt ma być skietowany do najmłodszych. Pierwsza trudność to wczucie się w pozycję dziecka i spojrzenie na świat jego oczami. Przecież to, co nam wydaje się fantastyczne, dla dziecka może być po prostu nudne i nieatrakcyjne. Dlatego chociażby, gdy tworzymy projekty placów zabaw to musimy mocno skupić się na oczekiwaniach dzieci a nie na swoich własnych wyobrażeniach. W projekcie trzeba uwzględnić też możliwości dzieci, które w różnym wieku są odmienne. Ich wzrost, zainteresowanie światem i tym podobne. Plac zabaw musi być tak zaprojektowany, żeby dzieci miały możliwość skorzystania ze wszystkich urządzeń, jakie się na nim znajdą, muszą być one dostosowane przede wszystkim wielkościowo. Należy tez pomyśleć o bezpieczeństwie tych, którzy będą ich używać. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego projekt musi uwzględniać też na przykład odpowiednie podłoże. Jak twierdzą projektanci największą trudnością w projektowaniu dla dzieci jest słuchanie ocen , jakie wystawiają im najmłodsi. Dzieci są nieprzewidywalne i nie mają zahamowań, jeżeli więc projektant nie przyłoży się odpowiednio to na pewno usłyszy kilka gorzkich słów. Z drugiej strony jednak, jeżeli praca będzie dobrze wykonana to uśmiech i radość dzieci wynagrodzi wszystkie trudy projektującego oraz wykonawców.

Co liczy się na placu zabaw?

Ludzie, którzy wykonują projekty placów zabaw podkreślają, że tworząc swoje dzieła mają cały czas w głowie to, że gotowe urządzenia mają trafić do dzieci, a więc pierwszą i najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo. Poza tym trzeba odkryć całe pokłady kreatywności, żeby stworzyć coś niecodziennego, czego jeszcze dzieci nie widziały i, co byłoby dla nich wystarczającą motywacją do porzucenia komputera i wyjścia na dwór, o co w dzisiejszych czasach, niestety, bardzo trudno. Plac zabaw to musi być konstrukcja nietypowa, najlepiej tak, żeby każdy był trochę inny, niepowtarzalność takiego miejsca na pewno sprawi, że wiele dzieci, nawet nie mieszkających w pobliżu, będzie na niego przychodzić.