oprawa oświetleniowa

Oprawa oświetleniowa dla twojego domu

Dobór odpowiedniego oświetlenia to kluczowy aspekt planowania i urządzania każdego wnętrza. Nie ważne, czy jest to ogromny dom, czy kawalerka w bloku. Oprawa oświetleniowa w formie żyrandolu, tudzież lamp, które dobierzemy, będzie wpływała pozytywnie bądź negatywnie na nasz nastrój. Przy doborze światła musimy szczególnie pamiętać, o tym, że w naszej strefie klimatycznej, przez lwią część roku robi się bardzo szybko ciemno. O ile wiosną i latem nieszczególnie odczujemy niedoświetlenie naszego mieszkania, to jesienią i zimą szybko da się nam ono we znaki.

Urządzanie mieszkania a dobór oświetlenia

Urządzając wnętrze należy zatem pamiętać, o odpowiednim rozmieszczeniu kontaktów, tak by w każdym miejscu, w którym chcemy umieścić światło punktowe była taka możliwość- bez przeciągania brzydkich kabli przez całą długość pomieszczenia.

Plan oświetlenia powinniśmy zrobić już w czasie remontu. Dokładnie rozmieszczenie lamp powinno zatem nastąpić, wtedy gdy zastanawiamy się nad meblami, czy też ich dokładnym rozmieszczeniem
.

Oświetlenie a funkcja pomieszczenia

Oświetlenie różni się w zależności od wnętrza i jego funkcji. W sypialni nie będzie nam potrzeba bardzo mocnego oświetlenia, które w kuchni, czy łazience wydaje się nam koniecznością. W sypialni wystarczy oprawa oświetleniowa – egniazdka w formie skromnego żyrandolu i lampki nocne, za to w łazience słabe światło utrudni nam poranną, jak i wieczorną toaletę. Kuchnia za to wymaga od nas precyzji, dlatego słabe światło może doprowadzić nas co najwyżej do zacięcia się w palec.
Każde miejsce powinno mieć zatem przemyślaną oprawę oświetleniową, taką dopasowaną do jego funkcji. Warto pamiętać także, że światło ogólne- emitowane przez lampy wiszące to często nie wszystko. Oświetlenie punktowe jest także niezwykle ważne, szczególnie do takich codziennych aktywności jak czytanie książek, oglądanie filmów, praca przy komputerze i wiele innych.

Idealnie oświetlone pomieszczenie będzie zawierało w sobie te dwa typy źródeł światła. Do tego istotne jest zadbanie o to, by nasze światło było jak najbardziej energooszczędne. Bez wyrzutów sumienia będziemy mogli w zimowe dni mieć zapalone światło przez wiele godzin. A nie da się ukryć, że przy naszym klimacie jest to często konieczność.

Oświetlenie nie tylko wpływa na nasze samopoczucie i komfort przebywania w mieszkaniu, ale także i zdrowie. Brak odpowiedniego światła bardzo często obciąża nasze oczy, co może prowadzić nawet do bólu głowy! Warto tego uniknąć i zawczasu zadbać o odpowiednie warunki w naszych czterech ścianach.