Montaż gniazdek elektrycznych jest skomplikowany tylko na pierwszy rzut oka. Tak naprawdę wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, które zapewnią powodzenie przedsięwzięcia, a nam bezpieczeństwo. Warto także zakupić lub wypożyczyć odpowiednie narzędzia służące do prac elektrotechnicznych. Umiejętność zamontowania gniazdka przyda się nam nie tylko przy zakładaniu nowej instalacji w trakcie np. budowy własnego domu, ale tez w wypadku gdy trzeba wymienić gniazdo z powodu awarii, a ta może się przecież przytrafić w każdej chwili.
Zasady bezpieczeństwa.
Z prądem, jak wiadomo, żartów nie ma. Niefachowo przeprowadzony montaż może doprowadzić do awarii instalacji elektrycznej lub rażenia prądem osoby wykonującej go. Dlatego warto poznać zasady bezpieczeństwa, obowiązujące każdego elektryka:
– wymieniając gniazdko elektryczne należy przede wszystkim odłączyć zasilanie. Wyeliminuje to zagrożenie rażenia prądem. Najlepiej zrobić to głównym wyłącznikiem prądu, ale w ostateczności można także odciąć prąd w danym obwodzie;
– warto sprawdzić przy pomocy specjalnego urządzenia, zwanego próbnikiem, czy w gniazdku elektrycznym nie ma napięcia;
– jeśli upewniliśmy się co do tego, że odcięliśmy dopływ prądu do gniazdka, można przygotować sprzęt konieczny do przeprowadzenia montażu. Są to specjalne przybory do prac elektrotechnicznych, pokryte specjalną warstwą izolacji, aby zapewnić nam maksimum bezpieczeństwa.
Montaż właściwy.
Skoro już mamy pewność, że w obwodzie nie ma napięcia i mamy przygotowane narzędzia, możemy rozpocząć właściwy montaż gniazdka elektrycznego. Wobec tego po kolei:
– montaż rozpoczniemy od podpięcia kabli. Jest to niezwykle istotna czynność i od tego, czy zrobimy to poprawnie, zależy powodzenie akcji i właściwe działanie gniazdka;
– przed zamocowaniem kabli należy ściągnąć z nich odpowiedni kawałek izolacji, co umożliwi przepływ prądu;
– kable zamocujemy na specjalnych śrubach lub zatrzaskach, w które jest wyposażone praktycznie każde fabrycznie nowe gniazdko elektryczne;
– kabel żółty mocujemy do bolca uziemienia; kabel z niebieską izolacją, czyli neutralny należy przymocować do zacisku oznaczonego jako „N”, zaś kabel fazowy w czarnej lub brązowej izolacji – do zacisku „L”;
– potem wystarczy już tylko umieścić podpięte gniazdko w puszce, zamontować ramkę lub obudowę i przykręcić śrubką;
– ostatnim etapem montażu jest włączenie przepływu prądu i sprawdzenie próbnikiem czy gniazdko elektryczne działa poprawnie.
Nic trudnego.
Zaprezentowany tutaj przykład opisuje wymianę starego gniazdka na nowe, z pominięciem zakładania puszek i okablowania, i jak widać nie jest niczym trudnym ani niebezpiecznym. Wystarczy zrobić to jeden raz – i już zamontujemy każde gniazdko elektryczne bez pomocy elektryka.
Artykuł napisany w porozumieniu z Egniazdka.