Bezpieczne place zabaw muszą się znaleźć na każdym większym osiedlu. Dzieci muszą się mieć gdzie bawić. To nie przywilej a prawo. Należy się każdemu maluchowi. Na dużych osiedlach mieszkaniowych powinno się znaleźć przynajmniej jedno porządne miejsce do zabaw.
Brak placu zabaw? Zainterweniuj
Zdarza się, że nawet na nowych osiedlach nie ma palców zabaw z prawdziwego zdarzenia. Deweloper zadbał o wszystko oprócz zapewnienie przestrzeni do zabawy. To bardzo duże utrudnienie. Tym bardziej, że w większych miastach nie ma czasem okazji, by iść na spacer, bo zwyczajnie nie ma gdzie. Wszędzie są tylko zatłoczone ulice. Brak jest parków czy skwerów, w których można odpocząć. Ogólnie atmosfera do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem nie jest sprzyjająca. Czasem trzeba jechać kilkanaście kilometrów dalej, by znaleźć atrakcyjne miejsce. Plac zabaw na osiedlu ułatwiłby znacznie te sprawy. Mamy z dziećmi miałyby gdzie wyjść na spacer. To bardzo ważne szczególnie dla tych najmłodszych. Plac zabaw pozwala rozwinąć zdolności interpersonalne dzieci, uczy koordynacji ruchowej. Jest bardzo przydatnym narzędziem w nauce. Wpływa na wyobraźnię. Produkowane obecnie bezpieczne place zabaw są kolorowe i fantazyjne. Aż chce się na nich przebywać.
Co zrobić, by powstał plac zabaw?
Sposobów, na to by w okolicy powstały bezpieczne place zabawjest kilka. Niestety, wszystkie są czasochłonne i wymagają wielu interwencji. W pierwszej kolejności trzeba udać się do zarządcy obiektu i spytać, czy planują wykorzystać fundusze remontowe na zbudowanie placu zabaw. Jeśli droga okaże się otwarta, trzeba dowiedzieć się, jakie procedury należy spełnić. W większości wypadków należy napisać pismo, opisać jak miałby wyglądać i gdzie miałby powstać taki plac zabaw. Czasem trzeba się przejść się do urzędu miasta lub gminy, by tam złożyć stosowany wniosek. Ważne jest, by nie działać samodzielnie, bo w grupie siła. Jeśli więcej osób będzie interweniować, jest znacznie większa szansa, że sprawę uda się załatwić pozytywnie. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie budżetu obywatelskiego. To projekt, który jest dostępny w wielu miastach. Polega na tym, że włodarze dają mieszkańcom do dyspozycji określoną kwotę, którą można zagospodarować. Trzeba tylko wypełnić formularz i opisać swój pomysł łącznie ze wstępna kalkulacją. Propozycje trafiają później pod obrady samorządowców i te które spełnią wymogi formalne przechodzą w dalszej kolejności pod głosowanie. O tym, który pomysł zostanie zrealizowany decydują sami mieszkańcy. Glosy można oddawać przez internet lub bezpośrednio w budynku magistratu.