Stelaże podtynkowe znacząco ułatwiają montaż sanitariatów i umożliwiają wykonanie estetycznej i funkcjonalnej zabudowy łazienki, jednak używając tego typu elementów, należy pamiętać o kilku zasadach. Wszelkie błędy popełnione na etapie montażu, zemszczą się w przyszłości, dostarczając sporo problemów. Na co zwrócić szczególną uwagę i jakich pomyłek należy unikać?
Łazienka to w każdym domu bardzo specyficzne pomieszczenie. Poza aspektem typowo funkcjonalnym, musi także spełniać wymogi estetyczne. Istnieje wiele pomysłów na wykonanie ciekawej i zarazem wygodnej zabudowy. Postęp techniczny, jaki dokonał się w dziedzinie wykończenia wnętrz, pozwala na efektowne i zarazem efektywne urządzenie każdej łazienki, bez względu na wymiary i kubaturę. Rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów, są stelaże podtynkowe. Z ich pomocą możliwe staje się wykonanie trwałej i estetycznej aranżacji. Ich niewłaściwe użycie może jednak prowadzić do wielu problemów, dlatego przed wykonaniem montażu warto uzbroić się w niezbędną wiedzę.
Prawidłowy montaż to podstawa
Właściwy montaż ceramiki łazienkowej daje gwarancję jej bezproblemowego użytkowania przez długie lata. Przy użyciu stelaży podtynkowych możliwe jest wykonanie zabudowy, która nie tylko doda pomieszczeniu sporą dawkę niepowtarzalnego charakteru, ale także wpłynie na trwałość instalacji.
Zastępując tradycyjną ceramiką kompaktową instalacjami podtynkowymi, możemy uzyskać niezwykle interesujący efekt. Co bardzo istotne, montażem stelaży podtynkowych może zająć się każdy majsterkowicz, który posiada już pewne doświadczenie w pracach wykończeniowych. Nie obejdzie się jednak bez stosownej wiedzy na ten temat. Różne stelaże wymagają użycia różnych technik montażowych, jednak w każdym przypadku można popełnić te same błędy.
Jakich błędów należy unikać?
Pierwszy błąd można popełnić już na etapie planowania inwestycji, dokonując zakupu. Niska cena nie powinna być tu wyznacznikiem. Pamiętaj, że stelaż podtynkowy powinien być wykonany w zgodzie z obowiązującymi standardami konstrukcyjnymi co powinno zostać potwierdzone Aprobatą Techniczną. Wyłącznie takie modele powinny być brane pod uwagę.
Na etapie montażu, zadbaj o zachowanie pionu i poziomu dla poszczególnych elementów stelaża podtynkowego.
Przed podłączeniem zaworu napełniającego, bezwzględnie należy pamiętać o bardzo dokładny przepłukaniu instalacji. Wszelkie nagromadzone zabrudzenia mogą w krótkim czasie doprowadzić do częściowego lub całkowitego zapchania zaworu, a to może okazać się bardzo kosztowne w naprawie.
Kolejna kwestia to stosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Płyty gipsowo-kartonowe powinny wykazywać odporność na zamoczenie, to niezwykle istotne. Używamy zatem wyłącznie impregnowanych materiałów.
Specyfikację stelaży podtynkowych wraz ze zdjęciami znajdziesz na Szydlowski, kategoria stelaże podtynkowe