Sauna przez wielu ludzi uważana jest za cudowną terapię zarówno dla ciała, jak i duszy. Trudno się temu dziwić, ponieważ systematyczne korzystanie z sauny nie tylko gwarantuje piękną, odświeżona skórę, ale także skutecznie niweluje codzienne zmęczenie oraz stres. Nie można też zapominać o zbawiennym wpływie sauny na układ krążenia oraz układ oddechowy. Prawdopodobnie dlatego sauna staje się coraz popularniejsza w naszym kraju, co ma też swoje przełożenie na rozprzestrzenianie się mody na instalowanie sauny do domu.
Jakie czynniki decydują o wyborze rodzaju sauny?
Niezwykle istotne są rozmiary. W przypadku małej powierzchni najdogodniejsze wydają się sauny na podczerwień, czyli infrared, które miewają wymiary niezbyt dużej szafy i z reguły są jednoosobowe lub dwuosobowe. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to typowe sauny, ponieważ kabina infrared nie jest podgrzewana, a zastosowane napromienniki ogrzewają bezpośrednio ciało, a nie powietrze wokół. Dlatego też temperatura utrzymuje się na dość niskim, jak na saunę, poziomie. W zasadzie nigdy nie przekracza 60°C, a najczęściej bywają to temperatury rzędu 30-50°C.
Drugim kluczowym czynnikiem wydaje się wentylacja, szczególnie przy zastosowaniu sauny do domu fińskiej lub parowej. To nie tylko kwestia odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz pomieszczenia, ale również ekonomiczne i wydajne odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz domu. Kabina nigdy nie może być podłączona bezpośrednio do kanału wentylacyjnego, ani też bezpośrednio przylegać do ścian budynku, gdyż groziłoby to przegrzaniem elementów kabiny. Generalnie optymalnym rozwiązaniem jest umożliwienie swobodnego obiegu powietrza wokół sauny, ale także w jej wnętrzu, no i oczywiście właściwa wymiana powietrza.
Jakie wyposażenie jest niezbędne w saunie?
Każda sauna do domu powinna mieć przede wszystkim źródło ciepła. Kiedyś były to piece na drewno, obecnie coraz częściej bywają stosowane piece elektryczne. Te pierwsze są oczywistym i jedynym wyborem w przypadku braku dostępu do energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko wymagają oddzielnego przewodu dymowego, ale także muszą stać przy izolowanych ścianach, ponieważ bardzo mocno się nagrzewają. Wlot powietrza musi się znajdować jak najdalej od pieca, ale przy podłodze.
Piece elektryczne są banalnie proste i łatwe w obsłudze. Moc pieca bywa zależna od wielkości sauny, ale koszty eksploatacji nie są zbyt wysokie. Najmniejszym piecom, do 5 KW wystarczy zasilanie jednofazowe. Zresztą, każda dokumentacja techniczna pieca zawiera opis dokładnych wymagań odnośnie przyłącza elektrycznego.
Co jeszcze przydaje się w saunie do domu?
Niewątpliwie wielkim ułatwieniem w korzystaniu z sauny jest zakup stosownych akcesoriów. Higrometry niezbędne są do dokładnego pomiaru wilgotności, a termometry do pomiaru temperatury. Te dwa wskaźniki są kluczowe, aby pobyt w saunie przebiegał bezpiecznie i komfortowo.
Równie przydatne bywają drewniane lub stalowe wiaderka na wodę, osłony do pieców lub klepsydry piaskowe do odmierzania czasu. Natomiast ze względów praktycznych i uprzyjemniających pobyt w saunie warto także nabyć specjalne ergonomiczne ławki czy podgłówki drewniane.