Barszcz to staropolska potrawa – zna ją niemal każdy Polak. Podawana jest zarówno w zimie, jak i w lecie, podczas upałów. Barszcz występuje w niemalże niezmienionej wersji w całym kraju, niezależnie od regionów.
Jak ugotować barszcze czerwony?
Barszcz czerwony gotuje się z czerwonych buraków. Buraki takie w lecie są niezwykle tanie i można z nich przyrządzić naprawdę wiele obiadów. Barszcz w Polsce jedzony jest na czysto, z dodatkiem ziół. Na Ukrainie do barszczu dodaje się tłustą śmietanę. Barszcz ukraiński, który powstaje, gdy dodamy do czystego barszczu śmietanę jest także rozpowszechniony na wschodzie Polski (można go zjeść także w restauracjach z kuchnią wschodnioeuropejską).
Tradycyjny barszcz czerwony
Tradycyjny barszcz czerwony powinien być kwaśny. Do stworzenia tradycyjnego barszczu używa się kapusty kiszonej, a także buraków ćwikłowych i zakwasu żytniego. Jednakże w Polsce podaje się barszcz zabarwiony lekko słodkim smakiem. Do barszczu dodaje się często uszka. Są to małe pierożki nadziewane najróżniejszym nadzieniem: najczęściej są to warzywa, ale często robi się z grzybami z cebulą. Dobrym pomysłem na uszka do barszczu jest też nadzianie ich kaszą lub wędzoną gruszką, jednakże zastosowanie takiego połączenia składników wymaga już wprawy kulinarnej.
Odmiany barszczu
Tradycyjnie istnieje kilka rodzajów barszczu. Może to być barszcz biały z dodatkiem kiszonej kapusty i śmietany. Może to być także barszcz ze szczawiu, czyli tak zwany barszcz rosyjski, który był popularny w Polsce jeszcze około dwadzieścia lub trzydzieści lat temu.
Historia tej potrawy sięga niemal szesnastego wieku, kiedy po raz pierwszy ugotowano barszcz czerwony w Europie. Jednym z głównych jego składników był wówczas oczywiście barszcz, który na dziko porastał pola i łąki, a także kwas z mąki ryżowej. Przez dalsze lata gotowano barszcz głównie z części zielonych barszczu, jednakże dzisiejsza odmiana gotowana z bulwy wydaje się smaczniejsza. Barszcz jest szczególnie uwielbiany na Ukrainie. Na Podolu wręcz urządza się wielkie festiwale barszczu, bo wokół tej zupy urosła już cała kultura. Barszcz przygotowywany tradycyjnie na Ukrainie nie może pod żadnym względem zawierać fasoli. Ukraińcy twierdzą, że kluczem do przygotowywania dobrego barszczu jest dodawanie wszystkich składników jednocześnie. Wówczas uzyskamy możliwość ugotowania zupy, w której żaden ze składników nie będzie rozgotowany.
Barszcz z proszku lub koncentratu
Jeśli ktoś nie jest w stanie opanować sztuki ugotowania samodzielnie barszczu lub jeśli po prostu nie ma czasu na naukę gotowania, może udać się do sklepu i kupić koncentrat barszczu czerwonego. Do takiego koncentratu należy dodać jedynie gorącą wodę i w kilka minut otrzymujemy pyszną zupę. Być może taka zupa nie będzie tak pożywna jak tradycyjny barszcz czerwony gotowany przez kilka godzin na żywym ogniu. Jednakże jeśli potrzebujemy poczuć się jak w domu w czasie pobytu poza granicami Polski, to właśnie taki koncentrat barszczu czerwonego w zupełności nam to umożliwi.
Koncentraty barszczu czerwonego można rozpuszczać w wodzie, ale można także rozpuszczać w bulionie, wówczas będą miały zdecydowanie lepszy smak. W takich koncentratach znajdują się przyprawy: majeranek,liść laurowy i czosnek. Zwykle koncentraty tego rodzaju są opłacalne dla osób, które nie chcą wciąż kupować jedzenia w restauracjach. Około jedna trzecia litra koncentratu kosztuje prawie trzy złote. Z tego można ugotować około pięć zup. Jest to więc dość niska cena jak za obiad. Do takiego barszczu można samodzielnie ugotować ziemniaki. Uzyskamy wówczas pyszny obiad za prawdziwe grosze.
Jeśli chcemy poczuć smak wigilijny na naszym stole, możemy dokupić do barszczu uszka, które sprzedawane są w sklepach również za grosze. Warto wybierać te uszka do barszczu które są świeże. Uszka do barszczu mrożone mogą niestety nie mieć smaku po ugotowaniu.