Planery czasu do domu

Jak zorganizować swój czas?

Czas jest obecnie jedną z najcenniejszych walut. Wiele osób narzeka na jego brak. Tymczasem, doba każdego człowieka trwa dokładnie tyle samo i tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy dane nam godziny. Klucz do sukcesu tkwi w dobrej organizacji dnia. W jaki sposób możemy to zrobić, aby zyskać nieco wolnych chwil dla siebie?

Kalendarz

Sposobem, który wykorzystuje bardzo wiele osób jest prowadzenie kalendarza, w którym można zapisywać wszystkie ważne spotkania, plany, wizyty. Dzięki rozpisaniu sobie obowiązków na cały tydzień, zauważymy przede wszystkim, czy są one możliwe do wykonania, a także gdzie znajdują się luki, które możemy wykorzystać na co tylko chcemy.
Zorganizowanie swoich planów w kalendarzu wiele ułatwia. Warto taki notatnik zawsze mieć przy sobie, aby na bieżąco wypełniać jego strony kolejnymi planami.

Planery czasu do domu

W praktyce wygląda to jednak tak, że kalendarz zakłada niemalże każdy, a regularnie korzysta z niego niezbyt duży procent posiadaczy. Często zeszyt ląduje gdzieś na półce albo na dnie torebki i nie jest regularnie uzupełniany. Ludzie zwyczajnie zapominają o tym, że go posiadają.
Jeśli nas także dotyczy taki problem, warto dla odmiany zainwestować w planery czasu do domu. Możemy zawiesić je na ścianie, a zatem mieć pewność nie zapomnimy o ich istnieniu. Szybki rzut oka na planer podczas przechodzenia z pokoju do pokoju sprawi, że od razu będziemy wiedzieć, co mamy dziś do zrobienia. Na pewno nie zapomnimy też o żadnej sprawie.

Odpowiednia kolejność

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zapisywanie swoich planów w kalendarzu, czy na ściennym planerze, warto pamiętać o tym, aby zachować w nich pewną hierarchię.
Opracujmy własny system, który będzie dla nas prosty i zrozumiały, za pomocą którego będziemy oznaczać nasze plany. Możemy użyć do tego na przykład kolorów. Na czerwono zakreślmy rzeczy, które bezwzględnie musimy wykonać danego dnia. Na niebiesko możemy zaznaczyć to, co można przenieść także na jutro. Rzeczy, które chcemy zrobić w najbliższej przyszłości, ale świat się nie zawali, jeśli nie będzie to ten tydzień, zaznaczmy kolorem zielonym. Oczywiście, jest to tylko przykład, a każdy powinien opracować swój system szeregowania planów. Można także przypisywać konkretnym zadaniom przedział godzinowy, w którym chcemy je wykonać. Wpisywanie bardzo ścisłych godzin rzadko się sprawdza – przesunięcia o piętnaście minut czy pół godziny mogą zdarzać się często z powodów losowych. Lepiej więc zaplanować sobie, że na przykład wykonamy coś do południa.