forniry meblowe

Forniry meblowe, czyli ciekawa opcja aranżacji wnętrza

Meble z fornirów meblowych zyskują coraz więcej zwolenników, ponieważ klienci mogą liczyć nie tylko na bogatą kolorystykę i efekt naturalnego drewna, ale również na przystępne ceny. Płyta MDF, czy też stolarska pokryta fornirami meblowymi, potrafi nadać meblom niepowtarzalny wygląd oraz funkcjonalność. Czy warto postawić na tego typu okleinę?

Forniry meblowe – co to takiego?

Płyty z drewna o grubości od 0,1 mm do 2 mm to właśnie forniry meblowe, które uzyskiwane są w procesie skrawania drzewa o dużej średnicy. Proces ten jest poprzedzony gotowaniem w wodzie czy też parowaniem w celu nadania odpowiedniego kształtu drewnu. Następnie jest ono suszone. Tak powstały materiał nazywamy fornirami meblowymi, które są najczęściej wykorzystywane do pokrywania frontów mebli kuchennych czy też drzwi.

Czy warto zainwestować w forniry meblowe?

Jeśli komuś zależy na tym, aby uzyskać estetyczny efekt bez konieczności wydawania dużej kwoty pieniędzy, to z pewnością będzie zadowolony z fornirów meblowych. Ich cena jest znacznie mniejsza, niż ma to się w przypadku mebli wykonanych z litego drewna, a poza tym niczego im nie brakuje odnośnie zabarwienia czy faktury powierzchni. Osoby zrażone przykrymi doświadczeniami ze zwykłymi okleinami, mogą być w przypadku fornirów meblowych pewni otrzymania dobrego jakościowo produktu, który wzbogaci ich wnętra nadzwyczajną estetyką. Jakość syntetycznych oklein nie umywa się nawet do jakości fornirów meblowych. Wpływ na ich dużą wartość ma również fakt, że są one całkowicie naturalnym materiałem.

Forniry meblowe z powiedzeniem mogą być stosowane w kuchni, ponieważ są znacznie bardziej odporne na działanie temperatury czy też wody. Dzięki odporności fornirów meblowych na zniszczenie, mogą one służyć nam latami. Wszystko to zawdzięczają technologii, która została zastosowana podczas ich produkcji, czyli prasowanie, lakierowanie i prawidłowe schnięcie. Korzystną cechą jest również twardość fornirów meblowych, ale można dostać również forniry meblowe w wersji miękkiej, czyli z drewna brzozowego, olchowego czy tez z limby.