powiększanie piersi

Chirurgia plastyczna w Polsce

Dział medycyny estetycznej znany jest nam już od kilkudziesięciu wieków. Warto jednak zauważyć, że w każdym kraju chirurgia plastyczna wygląda zupełnie inaczej. Sami powinniśmy się zainteresować jej historią w Polsce. Wbrew powszechnym przekonaniom polska medycyna jest naprawdę nowoczesna i zaawansowana, także miała spory wpływ na rozwój medycyny estetycznej.

Dr Antoni Gabryszewki – pionier polskiej chirurgii i ortopedii


Polski lekarz pochodzący z Lwowa działał aktywnie na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo zajmował się głównie ortopedią i sam tworzył własne przyrządy rehabilitacyjne, które poprawiały formę jego pacjentów. W późniejszych latach zaczął wykonywać zabiegi medycyny estetycznej korygujące pewne defekty ciała jego pacjentów. Posiadał własny Zakład Ortopedyczny, a w 1908 roku założył Instytut Zanderowski. W okresie letnim pracował w Zakładzie Zdrojowo-Kąpielowym w Iwoniczu-Zdrój,

Pierwszy oddział chirurgii plastycznej


Dziedzina chirurgii plastycznej przeżyła w Polsce prawdziwy rozkwit, gdy zainteresował się nią dr Stanisław Michałek-Grodzki. To właśnie on został uznany za prekursora chirurgii w naszym kraju. W 1951 roku otworzył pierwszy oddział zajmujący się tą specjalizacją w Polanicy-Zdrój. Oddział mieścił się w szpitalu św. Antoniego i był pierwszym takim miejscem w Polsce. Został on skierowany przede wszystkim do osób, które miały wrodzone wady lub nabyły je podczas okresu wojennego. Gdy doktor Michałek-Grodzki zmarł, ordynatorem całego oddziału stał się jego asystent, czyli Michał Krauss. W 1953 r. zyskał on również stanowisko dyrektora placówki, a w 1958 roku zmienił jej nazwę na „Wojewódzki Szpital Chirurgii Plastycznej”.

Pierwsza klinika chirurgii plastycznej


To właśnie dr Michał Krauss postanowił później przekształcić dziedzinę chirurgii plastycznej i stworzyć dla tej specjalizacji oddzielną klinikę. W 1972 roku zrealizował swój plan, a dzięki temu w Polanicy powstała pierwsza, polska Klinika Chirurgii Plastycznej, którą cztery lata później przeniesiono do Warszawy. Krauss zrezygnował wtedy ze stanowiska dyrektora szpitala w Polanicy i oddał to stanowisko dr. med. Kazimierzowi Kobusowi. Zaczął on wytwarzać zupełnie nowe metody leczenia.

Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej


W Warszawie prof. Krauss szybko stworzył zespół pełen najlepszych lekarzy i profesorów, z którym zaczął współpracować. Wraz z nim regularnie rozwijał swoją działalność kliniczną oraz naukową. Ekipa zajmowała się m.in. leczeniem oparzeń oraz mikrochirurgią. Warto także zauważyć, że to właśnie Krauss miał spory wpływ na powstanie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Szybko został jej pierwszym prezesem i dbał o dobre funkcjonowanie tej instytucji. Powiększanie piersi jest zaiegiem bvardzo popularnym w dzisiejszych czasach, jednak nie każdego na niego stać.

Niewątpliwie niegdyś mało popularna chirurgia plastyczna staje się obecnie jedną z ważniejszych dziedzin medycyny. Spory wpływ ma na to zmiana poglądów społeczeństwa, czyli chęć uzyskania przez wszystkich dobrego wyglądu. To dlatego ludzie często poddają się zabiegom plastycznym, a naukowcy i lekarze ciągle proponują nowe rozwiązania.